راه‌های طبیعی افزایش تستسترون

افزایش تستسترون

تستسترون، یکی از هورمون‌های حیاتی در آقایان و خانم‌ها است. البته میزان این هورمون در بدن مردان بیشتر است و عملکرد آن بر سلامت جنسی، باروری، رشد و تقویت ماهیچه‌ها، توزیع چربی، تولید گلبول قرمز و سایر پارامترهای سلامت تاثیر مستقیم دارد.

سطح تستسترون بدن یکی از مواردی است که ورزشکاران همواره نگران آن هستند و بالا بودن میزان Testosterone طبیعی در بدن، یک مزیت رقابتی در بین ورزشکاران محسوب می‌شود که عملکرد ورزشی آن‌ها را بالا می‌برد.

افزایش سن، سبک زندگی نامناسب و فاکتورهای سلامت، باعث کاهش میزان Testosterone خواهد شد. بسیاری از مکمل‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند میزان تستسترون را افزایش دهند و ورزشکارانی هستند که امیدوارند با استفاده از این مکمل‌ها سطح هورمون را در بدن خود افزایش دهند. در واقع این نوع مکمل‌ها دو نوع عملکرد دارند:

  • به افزایش میزان تستسترون یا هورمون‌های مرتبط با آن کمک می‌کنند.
  • از تبدیل تستسترون به استروژن جلوگیری می‌کنند.

البته راه‌های طبیعی برای جلوگیری از کاهش تستسترون و نیز افزایش سطح این هورمون در بدن وجود دارد. در این نوشتار به معرفی موثر‌ترین مکمل‌ها و ارائه بهترین راه‌های طبیعی افزایش تستسترون به طور طبیعی در بدن ورزشکاران می‌پردازیم.

 D-Aspartic Acid دی اسپارتیک اسید یکی از بهترین مکمل‌ها

دی اسپارتیک اسید، یک آمینو اسید طبیعی است که قادر است سطح هورمون Testosterone را در بدن افزایش دهد. این ماده هورمون تحریک کننده فولیکول و هورمون لوتئینه کننده را افزایش می‌دهد و به دنبال آن، سلول‌های لیدیگ در بیضه میزان تستسترون بیشتری تولید می‌کنند. این فرآیند تنها با مصرف یک دوره ی ۱۲ روزه از اسید دی آسپارتیک امکان پذیر است.

 مکمل یا گیاه تریبولوس ترستریس (Tribulus Terrestris)

این ماده یک گیاه دارویی است که برای سالیان زیادی در طب‌های سنتی و درمان بیماری‌ها از آن استفاده می شده است. استفاده از این گیاه باعث افزایش میل جنسی و به دنبال آن راه‌های طبیعی افزایش تستسترون در افراد می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از این ماده در افرادی که سطح Testosterone آن‌ها از حد طبیعی کمتر است، موثر است و نتایجی که نشان دهنده افزایش سطح تستسترون در ورزشکاران حرفه‌ای پس از مصرف این ماده باشد، وجود ندارد.

مطلب مرتبط :   آشنایی با ویتامین ها و خواص آن ها - مکمل های ضروری برای ورزشکاران

راه‌های طبیعی افزایش تستسترون

 مصرف ویتامین D  از راه‌های طبیعی افزایش تستسترون غافل نشویم

ویتامین D از دسته ویتامین‌های محلول در چربی بوده که می‌توان آن را از طریق مصرف مکمل‌ها و یا قرار گرفتن به مدت کافی در معرض نور خورشید تامین کرد. افزایش ذخیره ویتامین D علاوه بر تاثیر بر پارامترهای مختلف سلامت، موجب راه‌های طبیعی افزایش تستسترون در بدن می‌شود. انجام آزمایش خون مرتب جهت اطمینان از میزان ویتامین D در خون، توصیه پزشکان به همه افراد جامعه به خصوص ورزشکاران است. علاوه بر مصرف مکمل‌های ویتامین D، مصرف ماهی‌هایی مانند سالمون، ماهی تن و ماکرل که غنی از ویتامین D  هستند نیز می‌تواند باعث افزایش میزان تستسترون در بدن شود.

ویتامین D

شنبلیله (Fenugreek)

یکی از تقویت کنندگان با ارزش تستسترون گیاهی، استفاده از گیاه شنبلیله است. این گیاه با کاهش میزان آنزیم‌هایی که تستسترون را به استروژن تبدیل می‌کنند، موجب حفظ سطح Testosterone در بدن می‌شود. به علاوه تحقیقات نشان داده است که مصرف ۶۰۰ میلی گرم شنبلیله یا مکمل آن در روز، برای مدت ۶ هفته در گروه‌های سنی ۲۵ تا ۵۲ سال، می‌تواند باعث یکی از راه‌های طبیعی افزایش تستسترون در بدن،  چربی سوزی، دستیابی به سطح انرژی بالاتر و بهبود سلامت کلی بدن شود.

راه‌های طبیعی افزایش تستسترون؛ زنجبیل (Ginger) بسیار پر خاصیت

زنجبیل از ادویه های شناخته نزد همه ما ایرانیان است که قرن‌ها است برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. کاهش التهاب و کاهش کلسترول خون و نیز افزایش میزان تستسترون در بدن پس از مصرف زنجبیل در تحقیقات و مطالعات مختلفی تایید شده است.

البته هنوز به تحقیقات تکمیلی بیشتری برای کشف رابطه زنجبیل و افزایش سطوح تستوسترون نیاز است؛ اما مصرف این ماده کاملا بی‌خطر بوده و فواید بی‌شمار دیگری را برای سلامت شما به همراه دارد.

مطلب مرتبط :   کنترل وزن در بارداری و معرفی ورزش هایی که در این دوران می توان انجام داد

هورمون DHEA

یکی از هورمون‌های طبیعی بدن دی هیدرواپی اندوسترون (به اختصار DHEA) است. این هورمون در افزایش میزان تستسترون و کنترل سطح استروژن نقش مهمی دارد. این هورمون به دلیل اثرات بیولوژیک خود، امروزه به یکی از محبوب‌ترین راه‌های افزایش تستسترون در بدن تبدیل شده است. نتایج تحقیقات در مورد کارایی این هورمون بسیار متفاوت است؛ اما به نظر می رسد این هورمون تنها بر روی افرادی که سطح تستسترون آن‌های کاهش یافته است، کارایی مناسبی دارد.

 مکمل‌های روی (Zinc) مصرف کنید

روی یک ماده معدنی است که در بیش از ۱۰۰ فرایند شیمیایی در بدن نقش تاثیر گذار دارد. میزان روی و ویتامین D  در بدن، نسبت مستقیمی با میزان سطح هورمون تستسترون در بدن دارد. مصرف مکمل زینک در افرادی که دچار کمبود هورمون تستسترون در بدن هستند یا ورزشکارانی که تمایل به جلوگیری از کاهش میزان Testosterone در بدن در تمرین‌های پرفشار دارند، توصیه می‌شود. به علاوه مصرف مکمل زینک بر تسریع ریکاوری بدن در ورزشکاران تاثیر مثبت دارد. مصرف سیر و پیاز به دلیل دارا بودن میزان روی قابل توجه و نیز میزان فلاونویید بالا باعث می‌شود بدن هورمون تستسترون بسازد.

مکمل‌های روی

اشواگاندا (Ashwagandha)، انار کمک به کاهش استرس

اشواگاندا یکی از گیاهان پر مصرف در طب سنتی هندوستان است. یکی از کاربرد‌های مهم این گیاه کمک به بدن در مقابله با استرس و اضطراب می‌باشد. این گیاه با کاهش هورمون کورتیزول که باعث استرس می‌شود سبب افزایش هورمون Testosterone در افراد می‌شود.

می‌توانید روز خود را با یک لیوان آب انار شروع کنید، این نوشیدنی هورمون‌های استرس را در بدن کاهش می‌دهد و باعث افزایش میزان تستسترون و کاهش فشار خون می‌شود.

مطلب مرتبط :   راه های اصولی برای افزایش سایز بازو | تمرینات مناسب افزایش حجم بازو

کنترل میزان مصرف پروتئین

مصرف گوشت گاو، مرغ و تخم مرغ، توفو، آجیل‌ها و دانه‌ها که حاوی پروتئین قابل توجه هستند بر میزان تولید تستسترون در بدن تاثیر مستقیم دارند. میزان ایده آل مصرف این مواد با توجه به سن، جنس و نوع فعالیت ورزشی شما متفاوت است و مشاور تغذیه شما می‌تواند میزان مناسب برای مصرف شما را با توجه به پارامترهای فوق به طور دقیق محاسبه کند. در صورتی که میزان کافی پروتیین در بدن شما مصرف نشود، بدن میزان تستسترون در دسترس بدن شما را کاهش می‌دهد.

مصرف منیزیم

منیزیم از عناصر ضروری برای بدن است. این ماده از اتصال پروتئین به تستسترون جلوگیری می‌کند؛ بنابراین میزان بیشتری هورمون تستسترون در خون باقی می‌ماند. مصرف مکمل‌ها یا غذاهای حاوی منیزیم مانند اسفناج، بادام، بادام هندی و بادام زمینی در بالا نگه داشتن سطح هورمون تستسترون موثر است.

به اندازه ی کافی بخوابید الکل مصرف نکنید

یکی از دلایل عمده اختلال در سطح هورمون‌ها و مواد شیمیایی موجود در بدن، کمبود خواب و یا وجود اختلالات خواب است. ورزشکارانی که خواب و استراحت کافی ندارند، معمولا با افت سطح تستسترون خون مواجه می شوند. داشتن الگوی مناسب و کافی خواب برای ورزشکاران، در کنار پرهیز از دخانیات و مصرف الکل، از موارد مهم در حفظ و افزایش سطح میزان هورمون Testosterone در خون به صورت طبیعی است.

نتیجه گیری

همان‌طور که خواندید، راه‌های طبیعی افزایش تستسترون خون وجود دارد و طبیعتاً هر یک از این راه‌ها می‌تواند شما را به هدف خود رسانده و از مصرف برخی مکمل‌های شیمیایی دیگر بی نیاز کند. در هر حال سعی کنید به عنوان یک ورزشکار، مصرف مواد غذایی و مکمل‌های خود را از فیلتر یک مشاور تغذیه عبور دهید و هرگز از نسخه‌های تکراری از پیش تعیین شده استفاده ننمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق سایت متعلق به محمد رضا امانی می باشد
طراحی سایت و سئو توسط پنتاما