سی ال ‌ای چیست؟

سی ال ‌ای چیست

امروزه مکمل‌ها از جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی ورزشکاران برخوردار هستند و می‌توان گفت که علاقه مندان به پرورش اندام و بدنسازی، اهتمام بیشتری به این موضوع از خود نشان داده‌اند. اما ممکن است بعضی از ورزشکاران به درستی ندانند که واقعا سی ال ‌ای چیست؟ سی ال ای نوعی مکمل است که باعث تغییر در متابولیسم بدن می‌شود. در پاسخ به این سوال که تاثیر سی ال ‌ای چیست؟ باید گفت که این ماده به شما کمک می‌کند تا بدون تغییر در بافت عضلانی خود، چربی بیشتری بسوزانید و زودتر وزن خود را کاهش دهید.

سی ال ‌ای  (مخفف Conjugated Linoleic Acid) به معنای اسید لینولئیک مزدوج، یک اسید چرب امگا۶ و یکی از دو نوع اسیدهای چرب ضروری است که بدن انسان برای سلامتی به آن احتیاج دارد. اما از آنجایی که این مواد در بدن انسان تولید نمی‌شوند، لازم است مقدار کافی آن از طریق مواد خوراکی جذب شود. اگر بخواهید بدانید که منابع دریافت سی ال ‌ای چیست؟ باید گفت که این ماده، محصول فرایند هضم از طریق میکروب‌های شکمبه حیوانات گیاه خوار است و به طور طبیعی در چربی‌های لبنی و حیوانی مانند گوشت گاو، گوشت بره، شیر کامل و تخم مرغ وجود دارد.

کشف اولیه این ماده به اواخر دهه ۱۹۸۰ برمی‌گردد، زمانی که مایکل دبلیو پاریزا، استاد گروه میکروب شناسی و سم شناسی غذایی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، یک عامل جدا شده در همبرگر سرخ شده را کشف کرد که باعث کاهش سرطان در موش‌ها می‌شد. بعد‌ها تحقیقات مختلف برای فهم بیشتر اینکه سی ال ‌ای چیست؟ انجام گرفت و مشخص شد که مصرف آن به کاهش چربی بدن در افراد چاق کمک می‌کند.

احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد شود که ضرورت مصرف سی ال ‌ای چیست؟ ثابت شده است که وجود اسید‌های چرب امگا ۶ برای رشد کامل بدن ضروری است. اما باید توجه داشت که مصرف مقدار زیاد این مواد به تنهایی و بدون اسید‌های چرب امگا ۳، ممکن است مشکلات سلامتی را تحریک یا تشدید کند و یا باعث التهاب در سراسر بدن شود.

سی ال ای چه کاری انجام می‌دهد

سی ال ای چه کاری انجام می‌دهد؟

شاید بهتر باشد که بدانید واکنش بدن پس از دریافت سی ال ‌ای چیست؟ این ماده با افزایش میزان متابولیسم پایه، چربی بدن را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، به بدن کمک می‌کند تا مقدار بیشتری از مواد غذایی دریافت شده به انرژی تبدیل شوند. البته باید توجه داشت که این مکمل، وزن کلی بدن را کاهش نمی‌دهد، بلکه همانطور که مایکل پاریزا به انجمن شیمی آمریکا گفت، «این ماده باعث می‌شود سلول‌های چربی بزرگتر نشوند.»

مطلب مرتبط :   کراتین چیست؟

مصرف سی ال ای باعث می‌شود در سه قسمت از عملکرد بدن تغییراتی ایجاد شود که در نهایت منجر به کاهش چربی‌های شکم و بدن می‌گردد.

در مرحله اول، به نظر می‌رسد روی گیرنده‌های خاصی که به گیرنده‌های فعال کننده تکثیر پراکسی زوم گاما (PPAR) معروف هستند، تأثیر می‌گذارد. این تأثیر به گونه‌ای است که مانع ذخیره و تولید سلول‌های چربی توسط این گیرنده‌ها می‌شود.

تاثیر دیگر آن بر روی اشتهای انسان است و به افرادی که سعی دارند رژیم غذایی مناسبی برای کاهش وزن داشته باشند، کمک می‌کند. به این صورت که مصرف آن باعث افزایش احساس سیری در فرد می‌شود و این امر به کاهش پرخوری و کمتر شدن میزان کالری دریافتی کمک می‌کند.

همچنین ثابت شده است که سی ال ‌ای باعث افزایش مصرف انرژی در فعالیت‌های فیزیکی می‌شود و سبب می‌شود که شما کالری بیشتری در طی انجام تمرینات خود بسوزانید.

 

مزایای سی ال ای چیست؟

این مکمل غذایی علاوه بر کمک به چربی سوزی بیشتر، فواید دیگری نیز در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد:

  • افزایش قدرت استخوان ها

داشتن استخوان‌های محکم و قوی موضوع مهمی است که ورزشکاران باید به آن توجه داشته باشند. استخوان‌های قوی و سالم باعث کاهش خطر شکستگی و سایر آسیب‌ها می‌شود. اما نقش سی ال ‌ای چیست؟ این ماده توانایی بدن در جذب کلسیم را بالا می‌برد و با مقابله با فعالیت سلول‌های تجزیه کننده استخوان که استئوکلاست نام دارند، به پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان کمک می‌کند.

  • بهبود سلامت قلب

برای این که بدانید رابطه سلامت قلب و مصرف سی ال ‌ای چیست؟ باید گفت که برخی یافته‌های آزمایشگاهی می‌گویند سی ال ‌ای می‌تواند به جلوگیری از تصلب شرایین  (یعنی همان تجمع پلاکت‌های چرب در رگ‌ها) کمک کند که این امر سبب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلبی و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

  • بالا بردن سیستم ایمنی بدن
مطلب مرتبط :   آرژنین چیست؟

شاید جالب باشد که بدانید رابطه ایمنی بدن و سی ال ‌ای چیست؟ این ماده به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد، می‌تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا به روشی بهینه عمل نماید و بدن را برای مقابله با عفونت‌ها قوی‌تر کند. هیچ چیز مانند یک بیماری ناگهانی، پیشرفت در ورزش را عقب نمی‌اندازد و این مکمل می‌تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند.

  • کنترل بهتر قند خون

از فواید دیگر آن، افزایش حساسیت به انسولین در افراد است. هر چقدر فرد بیشتر به انسولین حساس باشد، رفت و آمد گلوکز از خون به سلول‌های عضلانی برای او راحت‌تر می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد که مصرف سی ال ای به همراه یک رژیم غذایی سالم و گلیسمی پایین، می‌تواند کمکی زیادی به بهبود سلامت کلی و کنترل قند خون داشته باشد. افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند با اطلاع از اینکه سی ال ‌ای چیست؟ می‌توانند کنترل بهتری بر میزان قند خون خود داشته باشند.

نتایج کاهش وزن با مصرف سی ال ای

نتایج کاهش وزن با مصرف سی ال ای

رابطه کاهش وزن با مصرف سی ال ‌ای چیست؟ مطالعات بسیار امیدوار کننده‌ای بر روی موجودات مختلف انجام شده است. بسیاری از مطالعات اولیه بر روی موش‌ها و برخی نیز بر روی خوک‌ها انجام شده است. البته مطالعات انجام شده بر روی انسان‌ها نیز کاهش چربی بدن بر اثر مصرف سی ال ای را تایید می‌کند اما نکته قابل تامل اینجاست که میزان کاهش وزن در انسان‌ها کمتر از میزان مشاهده شده در جانوران دیگر بوده است. به عنوان مثال یک مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition International نشان داد که طی یک دوره ۱۲ هفته ای، افرادی که سی ال ای مصرف می‌کنند حدود یک پوند بیشتر از افرادی که آن را مصرف نمی‌کنند،  وزن از دست داده‌اند.

سایر مطالعات نیز نتایج مشابهی داشتند. در گزارشی در سال ۲۰۰۷، محققانی که می‌خواستند بدانند رابطه کاهش وزن با مصرف سی ال ‌ای چیست؟ نتایج هجده مطالعه را ارزیابی کردند که در آن شرکت کنندگان مکمل را برای مدت زمان ۶ ماه تا ۲ سال مصرف می‌کردند. دانشمندان گزارش دادند که به طور متوسط افرادی که مکمل سی ال ای مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که آن را مصرف نمی‌کردند، چربی بیشتری از دست داده‌اند؛ اما این مقدار به طور متوسط کمتر از یک چهارم پوند در هفته بوده است.

مطلب مرتبط :   ورزش های دوران بارداری

چه کسانی می‌توانند از CLA استفاده کند؟

پس از آگاهی از اینکه سی ال ای چیست؟ و چه نتایج مفید و مطلوبی بر سلامت و بدنسازی دارد، می‌توان گفت به طور کلی کسانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و یا به دنبال از دست دادن چربی و بهبود ترکیب بدن خود هستند، از بهترین کاندیداهای مصرف این مکمل محسوب می‌شوند. همچنین استفاده از سی ال‌ای برای گیاهخواران مفید است. از آنجا که این ماده غذایی بیشتر در گوشت یا محصولات لبنی وجود دارد و بدن انسان نمی‌تواند به تنهایی آن را تولید کند، این افراد ممکن است از افزودن آن به برنامه غذایی خود، مزایای قابل توجه‌تری را تجربه کنند.

البته استفاده از این مکمل به افراد زیر توصیه نمی‌شود (در صورت تمایل به استفاده، این افراد باید حتما با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنند) :

  • خانم‌هایی که باردار یا شیرده هستند.
  • کسانی که بیماری‌های کبدی دارند.
  • کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند.

سی ال ‌ای چیست

سوالات متداول

عوارض جانبی مصرف سی ال ‌ای چیست؟

عوارض جانبی بسیار نادری برای مصرف سی ال ‌ای گزارش شده است که ممکن است شامل حالت تهوع یا ناراحتی معده باشد که معمولاً پس از حدود دو هفته فروکش می‌کند. به نظر می‌رسد تا به امروز هیچ خطر جدی‌ای در ارتباط با این مکمل وجود ندارد.

بهترین زمان برای استفاده از مکمل سی ال ‌ای چه مواقعی است؟

بیشتر افراد بهترین نتیجه از این مکمل را هنگامی که آن را همراه با غذا مصرف می‌کنند، می‌بینند. مصرف آن در حین غذا یا درست قبل از غذا می‌تواند به بدن در استفاده بهتر از این ماده کمک کند.

مصرف چه میزان از این مکمل برای شروع کافی است؟

بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که مصرف حداقل ۳ الی ۶.۴ گرم در روز برای کاهش چربی مورد نیاز است. همچنین شروع با دوز کم و افزایش تدریجی آن توصیه می‌شود. به یاد داشته باشید که بلافاصله در شروع، ۶ گرم در روز مصرف نکنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق سایت متعلق به محمد رضا امانی می باشد
طراحی سایت و سئو توسط پنتاما