گینر چیست؟

گینر چیست

یکی از سؤالات پرتکرار در زمینه ورزش و بدنسازی این است که گینر چیست؟ گینر مکمل بدنسازی است که حاوی کربوهیدرات، چربی و پروتئین‌های مفید بوده و و برای افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که شما بتوانید بین مصرف گینر و تمرینات ورزشی خود تعادل برقرار کنید، در مدت زمان کافی منجر به ریکاوری کمتر از عضله سازی و کاهش آسیب دیدگی خواهد شد.

گاهی اوقات افراد برای افزایش توده عضلانی و سریع‌تر کردن فرآیند عضله سازی، از مکمل‌ها استفاده می‌‌کنند. این مکمل‌ها به افراد کمک می‌کند تا کالری اضافی و مواد مغذی لازم را برای عضله سازی دریافت کنند. یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین مکمل‌های بدنسازی، «گینر» است که همه ورزشکاران تقریباً به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. این مکمل حاوی انواع پروتئین، چربی، مواد معدنی و کربوهیدرات‌ها است که به بدن کمک می‌کند تا ریکاوری کرده و عضله سازی را آغاز کند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره این که گینر چیست  و چه ویژگی‌هایی دارد بیشتر صحبت کنیم.

مواد تشکیل دهنده گینر چیست؟

در پاسخ به سؤال گینر چیست؟، می‌توان گفت که به صورت کلی انواع گوناگونی از گینرها وجود دارد که از نظر ترکیبات می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت معمول هر بسته پودر گینر دارای مقادیر زیادی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌های مفید است. این مکمل معمولاً در چندین وعده تقسیم می‌شود تا کالری آن به صورت متناسب در طول روز مصرف شود. اما شما با توجه به اهداف ورزشی و تغذیه خود (مثلاً کاهش یا افزایش وزن یا عضله سازی) می‌توانید از گینر استفاده کنید.

در پاسخ به سؤال گینر چیست؟ گفته شد که این مکمل دارای ترکیبات گوناگونی از کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و اسید آمینه‌های مورد نیاز بدن است؛ اما بیشتر کالری آن مربوط به وجود کربوهیدرات‌ها است.

مواد تشکیل دهنده گینر چیست؟

در ادامه پاسخ به سؤال گینر چیست؟ قصد داریم،  انواع گینر‌ها و کاربرد آن‌ها و اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده آن‌ها را صورت اجمالی و خلاصه معرفی کنیم.

  • گینر برای افزایش وزن
مطلب مرتبط :   سی ال ‌ای چیست؟

این مکمل بیشتر از کربوهیدرات تشکیل شده است. از آنجایی که کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی ما هستند و به ذخیره سازی گلیکوژن کمک می‌کند، علاوه بر افزایش وزن به حفظ کلسیم و کاهش تجمع چربی بدن کمک می‌کند.

  • گینر حجم دهنده

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین دسته‌های انواع مکمل‌ها برای ورزشکاران، گینر حجم دهنده است. زیرا می‌تواند میزان کالری لازم را برای آزادسازی عضله تامین کند. این مکمل دارای پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها است. شما با کمک این مکمل می‌توانید سرعت عضله سازی خود را افزایش داده و دوره ریکاوری و تولید گلیکوژن در عضلات خود را کاهش دهید. این مکمل به کاهش آسیب دیدگی‌ها در اثر ورزش‌های حرفه‌ای نیز کمک می‌کند.

مزایای مصرف گینر چیست؟

  1. افزایش وزن

برای حجم دادن به عضلات خود باید کالری اضافه به بدن خود برسانید. به بیان دیگر شما به صورت روزانه باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر از آنچه در ورزش می‌سوزانید و در برنامه تغذیه خود دریافت می‌کنید، باید مصرف کنید. اگر برای افزایش حجم عضلات خود تلاش کرده‌اید و وزنتان ثابت باقی مانده است؛ بدان معناست که کالری اضافه ندارید و درنتیجه عضلاتتان به همان حالت عادی باقی خواهد ماند. بنابراین برای عضله سازی حتما باید کالری اضافه از طریق مکمل‌ها دریافت کنید.

  1. مصرف مواد مغذی با کیفیت

هنگام تلاش برای عضله سازی و دستیابی به کالری بیشتر، مصرف مواد غذایی با کیفیت مناسب و سالم ضرورت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال مصرف مرغ سوخاری ممکن است کالری دریافتی شما را افزایش دهد؛ اما چربی بدن شما را نیز یاد می‌کنند و چندان در عضله سازی موثر نیست. اما با مصرف گینر و مکمل اطمینان دارید که تغذیه سالم به بدن خود می‌رسانید.

  1. مصرف گینر و برابری آن با یک وعده غذایی غنی و مغذی

مصرف یک وعده غذایی حجیم و پرکالری می‌تواند احساس نفخ و دل درد در شما به وجود بیاورد، به ویژه اگر این وعده غذایی قبل از تمرین مصرف کنید؛ می‌تواند شدت توانایی شما را در تمرین کاهش دهد.

مطلب مرتبط :   خدمات مربی آنلاین سایت امانی فیت به چه صورت است؟

از سوی دیگر ممکن است بعد از ورزش احساس گرسنگی و میل کافی برای خوردن یک وعده غذایی غنی از عناصر مغذی را نداشته باشید. ب برای روشن کردن سؤال گینر چیست می‌توان گفت که، مصرف گینر به صورت پودر می‌توانند از تمامی این معایب جلوگیری کرده و در عین حال کالری لازم را به بدن شما برساند.

مزایای مصرف گینر چیست؟

  1. مصرف کافی پروتئین کربوهیدرات و چربی

مصرف مواد مغذی مورد نیاز برای عضله سازی مانند پروتئین و کربوهیدرات ممکن است دشوار باشد و ممکن است نتوانید پروتئین لازم یا فیبرهای مورد نیاز را در طول روز تهیه کنید و به بدن خود برسانید. در اینجا استفاده از مکمل‌ها برای عضله سازی و حجم دهندگی می‌تواند به شما کمک کند.

  1. تنظیم کالری‌های دریافتی

از دیگر مطالبی که می‌توان در پاسخ به سؤال گینر چیست مطرح کرد این است که گینر، تنظیم میزان کالری‌های دریافتی است. به این منظور که شما می‌توانید با توجه به اهداف خود، دریافت درشت مغذی‌ها را کنترل کرده و درصد معینی از هر یک را در طول روز مصرف کنید. مصرف یک مکمل متناسب با اهداف شما آسان‌تر از مصرف مواد غذایی است؛ زیرا شما باید در هر وعده غذایی هر چیزی را دقیقاً وزن کنید تا اندازه آن‌ها را بدانید. این کار زمان بسیار زیادی از شما خواهد گرفت.

عوارض مصرف گینر چیست؟

بدیهی است که هر مکملی در کنار تمام مزایا، اگر به درستی استفاده نشود و در مصرف آن زیاده روی شود، می‌تواند ضررهایی نیز به دنبال داشته باشد. از ضررهای مصرف گینر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات گوارشی

گینر معمولاً حاوی کراتین است و می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی مانند دل‌ پیچه یا انقباض‌های شدید در قسمت روده و معده شود. این حالت‌های انقباضی منجر به کاهش سدیم و پتاسیم در بدن خواهد شد.

یکی از راه‌های کاهش این انقباض‌ها و جلوگیری از بروز عوارض کراتین، افزایش نوشیدن آب به همراه سدیم کافی است سدیم به تسهیل انقباض‌های بدن و عضلات کمک می‌کند.

مطلب مرتبط :   آرژنین چیست؟

عوارض مصرف گینر چیست؟

  • چاقی و افزایش وزن موقت

بسیاری از افرادی که گینر مصرف می‌کنند، حتما باید در کنار آن تمرینات ورزشی خود را نیز ادامه دهند. زیرا این مکمل دارای کالری بسیار زیادی بوده و در صورتی که توسط ورزشکاران مصرف شود اما سوزانده نشود، تبدیل به چربی شده و منجر به افزایش وزن می‌گردد. بنابراین ورزشکاران باید تمرینات مخصوصی را برای سوزاندن این کالری مصرفی در برنامه تمرینی خود بگنجانند و در انجام آن سهل انگاری نکند.

زمان مصرف گینر

هدف اصلی گینر چیست؟، افزایش کالری و رشد است. شما می‌توانید در هنگام صبح آن را مصرف کنید تا کالری مورد نیاز روزانه شما را تامین کند و بلافاصله کالری دریافتی را افزایش دهد. با این حالت،‌ نیازی نیست در طول روز دائم نگرانی تغذیه خود باشید. از سوی دیگر بعد از تمرین، اگر گینر مصرف کنید به افزایش حجم عضلات کمک خواهد کرد.

یک گینر پروتئین، کالری نسبتاً زیادی را به عضلات شما می‌رساند که به ترمیم و رشد آن‌ها کمک می‌کند. همچنین کربوهیدرات‌های موجود در آن به عنوان منبع اصلی انرژی بدن شما برای بازیابی سوخت به کار خواهد رفت.

زمان مصرف گینر

گینر منجر به ذخیره گلیکوژن عضلانی شده و از ایجاد حس خستگی ناشی از فعالیت‌های سنگین ورزشی می‌کاهد. در صورتی که شما بتوانید بین مصرف گینر و تمرینات ورزشی خود تعادل برقرار کنید؛ به صورتی که میزان کالری دریافتی برابر با مصرف گینر باشد در مدت زمان کافی منجر به ریکاوری کمتر از عضله سازی و کاهش آسیب دیدگی خواهد شد. شما با تمرینات کافی می‌توانید گینر و مواد مغذی موجود در آن را برای افزایش عضله‌سازی مورد استفاده قرار دهید. ما در این مقاله سعی داشتیم تا پاسخی کامل و جامع برای سؤال گینر چیست؟، مطرح کنیم و شمارا با خواص گینر آشنا کنیم.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق سایت متعلق به محمد رضا امانی می باشد
طراحی سایت و سئو توسط پنتاما